Kangasala SK:n poikaleiri Ikaalisten Vatsiaisissa 18-19.10.2002
Jouni Hotti

SUUNNISTAJAN HARJOITTELUSTA

Herrasmiesurheilua
Nykypäivän suunnistajilla on vielä paljon parannettavaa harjoittelussaan mm. laji- ja vauhtiharjoittelun sekä harjoittelun kokonaismäärän suhteen. 70- luvun kestävyysjuoksijat ja kestävyysjuoksumme messias, Janne Holmen, ovat näyttäneet mihin kovalla asenteella, lujalla työllä ja fanaattisuudella päästään. Menestyäkseen suunnistuksessa pitää omata riittävästi älyllistä kapasiteettia. Silti äly pitää toisinaan jättää kotiin kun lähdetään treenaan. Väitän että suunnistajien harjoittelua vaivaa tietynlainen akateemisuus kun kyse on harjoittelun vauhdin- ja määrän annostelusta. Pitäisi aivan itsekseen hakea rajojaan ja todeta paljonko on paljon - ja huomata ettei se niin paljon olekaan. Edistykselliset urheilijat saivat aikoinaan moitetta epäurheilijamaisesta käytöksestä kun treenasivat kilpailukauden ulkopuolella. Nyt ei tätä estettä enää ole - eihän.

Usko, tavoite, rakkaus
Tavoite on kaiken harjoittelun lähtökohta ja moottori. Ilman selvää ja rohkeasti ääneen lausuttua tavoitetta ei ole kelvollista harjoittelua. Tavoite on lääkettä väsymystä, kellonaikaa, räntäsadetta jne. vastaan.

Usko siihen mitä teet. Ilman lujaa uskoa kaikki tehty työ on turhaa. Lujaan uskoon pitää kuulua uskomuksia ja fanaattisuuskaan ei ole pahasta. Älä vaihda valmennusmenetelmiä kuin sukkia tai paitaa. Älä hylkää tavoitetta vaikka välillä vastustaa.

Harjoittelu on tavoitteesta huolimatta elämistä itse harjoittelusta. Harjoittele niin paljon, että voit kunnioittaa tekemistäsi. Pidä huoli harjoittelun vaihtelevuudesta; lenkkiseuraa ja -paikkoja vaihtelemalla voit ruokkia innostustasi. Toteuta suunnitelmasi, pidä mitä itsellesi olet luvannut.

Rajattomuus
Älä sano minulle että harjoittelet paljon. Jos niin tekisit näkisin sen naamastasi. Jos jurraat PK- painotuksella, niin älä huijaa itseäsi 10h/ vko, sitä vastoin tee niin että tuntuu ja tehoaa. Hyvän työn jälkeen voi huilia kunnolla.

Keneltä olet kuullut että 15 harjoitustuntia viikossa on paljon. Älä vilkuile kelloa - mihin muuten tarvitset sitä. Anna kropan kertoa kun annos on riittävä + vartti vielä psyykelisää. Sitten kotona voit katsoa kauanko harjoitus kesti - vaikkapa peilistä.

Peruskestävyys on väline saada kroppa sietämään suurta määrää vauhtiharjoittelua. Se ei ole itsetarkoitus. Varttuneelle urheilijalle kynnysharjoittelu, kuurit ja pitkät reppulenkit ovat hyviä keinoja kehittää kestävyyttä. Hyötyliikuntaa ja yhdistelmäharjoituksia voi suositella kaikille.

Vauhtikestävyys unohdetaan usein kilpailukauden jälkeen. Pieni huili on paikallaan mutta kadonneen vauhtikunnon metsästys on resurssien haaskaamista. Kun tavoitteena on kehittyminen pitää VK- aluetta rassata jatkuvasti syksylläkin. Jo Martti Vainio tiesi aikanaan että kympin huippukunnon pitää aina olla minuutin haarukassa.

Voimaharjoittelu. Kun voimatasot ja -tasapaino ovat kunnossa niin sitten lajiharjoittelun pariin. Painoliiveillä saat lisärasitusta ja eväsreppu mahdollistaa lisäksi pidemmän lenkin.

Lajiharjoittelu. Miksi hiihtäjät hiihtävät ja uimarit uivat. Miksi suunnistajat eivät juokse metsässä. Meillä on talvella usein lunta maassa. Tämä on meillä etu rannikon ja etelän kavereihin nähden. Hyödynnetään mahdollisuudet, neopreenisukkia saa edullisesti mm. Pirkkalan Hongkongista. Talvella voi juosta kartoista ne reunat mitkä kesällä jäävät näkemättä. Metsästä löydät vaihtelua, maisemia, eläimiä, linnunlaulua, sielunrauhaa, lisäksi voimaa, ketteryyttä, koordinaatiota, tasapainoa… mitä vielä tarvitset. Nyt Tampereen seutu täyteen nastarinjälkiä.

Lihashuolto
Jäykillä lihaksilla voi juuri junnata PK- lenkin. Mikään muu ei sitten kunnolla onnistukaan. Venyttelystä ei voi tinkiä. Ilman venyttelyä heitetään suuri osa harjoittelun kokonaishyödystä hukkaan. Venyttelyn merkitys urheilijalle on samaa luokkaa kuin moottoriöljyn autolle. Juoksu on jäykkää, rentous puuttuu, ylämäki ahdistaa, syke on korkea. Tuttu tunne? Kokeile venyttelyä ja huomaat pian ettet pärjää ilman. Lihashuolto ansaitsee urheilijan elämässä oman otsikon. Lihashuollon ohella nestevajaus on usein vaikuttamassa päivän kuntoon; mehukatti, mehukatti ja jo jaksaa juosta Matti.

Sykemittari
Jotta voit saada todellisen hyödyn sykemittarista tulee sinun tuntea hyvin kestävyysharjoittelun perusteet ja tämän hetken kynnykset. Elleivät nämä ehdot täyty on riskinä vajaatehoinen harjoittelu. Jos näin on suosittelen käytettäväksi väsymysmittaria ja korkeintaan hälytystä alarajan suhteen. Kestävyysharjoittelu on yksinkertaista puuhaa, älä sorru näpertelyyn. Ja kun olet harjoitellut hyvin nuku riittävästi ja lepää myös.

Paljon ja kovaa. Täydellä sydämellä.

Jouni