Jarkko Liuha valittiin Kaukametsäläisten jäseneksi

5.12.2022

Jarkko Liuha valittiin 26.11.2022 Kaukametsäläisten syyskokouksessa Kaukametsäläisten jäseneksi.

Liuha on toiminut Jukolan viestissä ratamestarina kahdesti: 2011 Virolahdella ja 2019 Kangasalla. Ratamestaroinnin lisäksi Liuha on voittanut Jukolan viestin 2006 Salo-Jukolassa Vehkalahden Veikkojen joukkueessa. Tulevaisuudessa Liuha on mukana Jukolan viestissä ratavalvojan roolissa 2024 Lakia-Jukolassa.

Kaukametsäläiset ry on Jukolan viestin perustaja- ja omistajayhteisö. Se on perustettu 30.6.1948. 

Kaukametsäläiset huolehtii, että Jukolan viesti järjestetään laadukkaasti ja että järjestelyissä pidetään yllä perinteitä, erityisesti Aleksis Kiven Seitsemän veljeksen hengessä. Myöhemmin yhdistyksen tehtäviin on tullut myös osallistuminen Nuorten Jukolan toteuttamiseen.

Yhdistykseen pääsee jäseneksi vain kutsuttuna. Samanaikaisesti jäseniä on 77. Jarkko Liuha hyväksyttiin yhdistyksen uudeksi jäseneksi vuosikokouksessa 26.11.2022. Hän on yhdistyksen 186. jäsen.

Kangasala SK:n suunnistajista Kaukametsäläisiin kuuluu myös Harri Virta ja Erkki Frick.

Kaukametsäläisten tiedote

Jarkko Liuha Kuva: Teppo Salmia