Kooveen ja Kangasala SK:n kilometrikisassa oli kova seurahenki päällä!

4.5.2020

Kangasala SK haastoi Kooveen suunnistajat keräilemään mahdollisimman paljon lenkkikilometrejä sunnuntain 3.5. aikana. Haaste oli menestys!

Kangasala SK:sta osallistui kisaan 94 ja Kooveesta 69 suunnistajaa. 163 suunnistajaa sai samalla kisakauden avattua. Suurin osa lenkkeili seurapaita päällä. Lajimuotoina olivat juoksu, suunnistus ja kävely. Osallistujat raportoivat suorituksestaan lähettämällä kuvan itsestään ja suoritusmerkinnästään seuran kisavastaaville.

Jokaista kilometriä tarvittiin naapuriseurojen kaksinkamppailussa. Maanantai-aamuna päästiin vertaamaan tuloksia. Kangasala SK sai kokoon tasan 1503,8 kilometriä ja Koovee 1026,8 kilometriä.

‒ Oli mahtavaa nähdä, miten monet lähtivät sunnuntaina koko perheen voimiin urheilemaan ja osallistumaan kisaan, sanoo Kooveen nuorten valmentaja Elo Saue. Kooveelaisista pisimmän lenkin juoksi 14-vuotias Heidi Salonen, joka juoksi maratonin. Lisäksi viisi muuta juoksi yli 30 kilometriä.

Kangasala SK:lla oli liikkeellä peräti neljä maratoonaria, joista nuorimmat 12-vuotias Aino Aarnio ja 15-vuotias Ada Aarnio, sekä yksi ultrajuoksija: Harri Pajula kiersi kotoaan käsin kaikki Kangasalan neljä näkötornia ja tuli kotiin 60 kilometrin jälkeen.

‒ Tottakai voitto on aina kiva juttu, mutta parasta oli kuitenkin saada näin paljon porukkaa liikkumaan yhdessä. Mukavaa yhdessä tekemisen meininkiä tällaisen kevään aikana. Meidän seurassa oli mahtava henki päällä: iltapäivällä jo ruvettiin kyselemään väliaikatietoja kilometrimäärästä ja maanantaina joku oli jo valmiina haastamaan Tampereen Pyrinnön, kertoo Outi Hytönen.

Vertailun vuoksi: Helsingistä Utsjoelle on matkaa maantietä pitkin 1262 km. Pääkaupungista katsoen kooveelaiset pääsivät Saariselän paikkeille, SK:laiset Jäämeren rantaan ja vaikka vielä valassafarille asti.

Ei matka tapa vaan vauhti!

Harri Pajula veti omatoimiultran kotiovelta

Kangasala SK:n joukoissa kilometrikisan pisimmän lenkin juoksi Harri Pajula. Neljän näkötornin kierros kotoa käsin kerrytti kilometrisaldoa 60,2 kilometrin verran.

Harri Pajula, miltä nyt tuntuu?

 ‒ Kai se on se klassinen: väsynyt, mutta onnellinen.

Pajulan oli tarkoitus juosta toukokuussa Nuta Karhunkierroksen 55 km kisa. Kisa peruttiin koronan vuoksi, mutta kun kerran ultraan oli tullut valmistauduttua, halusi Pajula juosta omatoimiultran.

‒ SK:n ja Kooveen kilometrikisa tuli hyvään saumaan ja päätin, että jos juoksiskin sen ultran nyt. Joku juju siihen vaan piti keksiä ja mietin, että kierretäänpä kaikki Kangasalan neljä näkötornia mutkien kautta.

Pajula lähti lenkille aamulla kahdeksalta. Harjuilla oli hiljaista.

‒ Kolme ekaa tornia, Kirkkoharju, Keisarinharju ja Vehoniemi tuntui tulevan vastaan helposti. Sitten käännyin takaisin ja tein nopean pitstopin kotona, jossa täytin pullot ja otin avopuolison mukaan kaveriksi loppukierrokselle.

Matka jatkui Kangasalan asemalle ja kohti Aitovuorta.

‒ Vaikeimmat paikat oli 40 kilometrin jälkeen Ruutanan ja Haralanharjun välillä, mutta Haralanharjun valloitus ja seurakavereiden tsempit käänsivät taas ilon juoksuun. Loppumatka sujui hyvin ja mitä lähemmäs kotia tuli, sen mukavammalta tuntui. Juoksu tuntui tänään helpolta, joten ehkä se kuntokin on kasvanut talven treeneissä, Pajula raportoi.

Hän on aiemmin osallistunut neljään kotimaiseen polku-ultraan. Tälle vuodelle mielessä oli Karhunkierroksen lisäksi aiempia kisoja pidempi Ylläs-Pallas-Hetan 107 kilometrin kisa, mutta myös se on peruttu koronan vuoksi.

Nuorimmat osallistujat 6-vuotiaita

Eemil Ahonen joutui odottamaan kotona lenkkivuoroaan myöhään iltapäivään asti. Äiti juoksi aamulla 25,4 kilometriä ja isä heti perään 30,1 kilometrin lenkin. Hippokoulun suunnistuskonkari Eemilkin halusi osallistua koko seuran haasteeseen ja kiersi 4,4 kilometrin lenkin.

‒ Hyvin meni, välillä juoksin ja välillä kävelin. Näin lintuja, sammakonkutua ja valkovuokkoja. Pisin lenkki on varmaan 6 kilsaa, Eemil kertoo.

Niin ikään 6-vuotias Karri Kontio kiersi äitinsä kanssa peräti 8,9 kilometrin vaelluslenkin ja Antto Backman hurjat 9,2 kilometriä!

Aarnion siskoksilla maastomaraton Kaarinanpolulla

12-vuotias Aino Aarnio ja 15-vuotias Ada Aarnio tekivät kilometrihaasteen eteen töitä kunnon työpäivän verran. He viettivät kahdeksan tuntia Kaarinanpolulla ja keräsivät maratonin verran kilometrejä. Jos tytöt joskus innostuvat juoksemaan maratonin maantiellä niin se sujuu varmasti helposti, sillä maastossa juokseminen lisää matkan rasitusta huomattavasti. Varsinkin kun Kaarinanpolun kunnosta on tytöillä harmillista kerrottavaa:

‒ Aikaa meni melko paljon, koska osa reitistä oli melko pientä ja huonokuntoista polkua ja käveltiin ja hölkättiin vaan välillä. Myös osassa kohtaa reittiä ei ollut polkua ollenkaan tai se oli heikosti merkattu raivauksen takia. Mutta matkan varrella oli hienoja maisemia.

Ainon ja Adan päälaji on hiihto, ja suksilla on tullut tehtyä pidempiäkin lenkkejä, mutta maastomaraton oli tyttöjen tähänastisen elämän pisin jalkalenkki.

‒  Jalat tuntuvat tänään vähän väsyneiltä. Rakkojakin tuli. Loppukilometrit olivat taistelua väsymystä vastaan, Ada kommentoi reissua maanantaina.

Lisää kuvia Dropboxissa: https://www.dropbox.com/sh/woigq2c416vxeul/AAByTIPbYzVFjDEtQqHT4txja?dl=0

Kaikki Kangasala SK:n osallistujat:


Laura Ahonen25,4
Ulla Ojanen14,5
Tapani Huhta6,5
Hanna Siven30,5
Birgit Ahola9,4
Tuomo Ahola9,4
Santeri Sainio22,9
Anna Kotkajuuri18
Jaakko Istolahti31,3
Miika Vennelä22,8
Mikko Sipilä28,3
Eevert Toivonen15,6
Jarkko Liuha24,5
Riina Liuha25
Kristo Heinmann23,4
Voitto Backman10,2
Antto Backman9,2
Nuutti Vennelä21
Antti Rantala28,1
Jiri-Pekka Rissanen25,5
Linda Sainio13,8
Ari Sainio10,1
Netta Tammisalo7
Leevi Niemelä10,2
Taru Voipalin15,1
Fanny Kukonlehto10,3
Jarmo Joutsensaari25,7
Petri Ikävalko18,5
Kari Papinsaari25,2
Sirpa Papinsaari25,2
Jere Ahonen30,1
Outi Hytönen30
Jaana Pietilä-Annala6
Iida Savolainen15,6
Panu Teittinen15,1
Jenni Joensuu-Partanen42,1
Heimo Lahti 13,1
Jukka-Pekka Uusitalo9,8
Joni Uusitalo9,8
Tami Uusitalo9,8
Marja Molin 7,2
Minna Saarinen8
Eero Sallinen17
Kimmo Kontio18,5
Jeremias Joutsensaari18,5
Heini Papinsaari30
Pasi Parviainen18
Sari Kontio8,9
Karri Kontio8,9
Marja Kukonlehto8,2
Kirsi Kontio8,7
Katri Kontio18,1
Juho Leonsaari26,6
Teemu Hämäläinen8
Aaro Hämäläinen8
Kati Niemelä11,1
Mari Schutskoff33,2
Pasi Kontio18,7
Mikko Heikkinen7,3
Vilma Liuha11,1
Eino Liuha11,1
Marko Sallinen17,6
Harri Pajula60
Katja Linnainmaa5,3
Eveliina Muukkonen6,3
Helmi Sipilä2,4
Antti Hyytiäinen16
Eemil Ahonen4,4
Seppo Ojanen4
Jenna Viianen23,5
Markku Huikkola11,2
Ada Aarnio42,2
Aino Aarnio42,2
Petteri Laitinen20,2
Siiri Pajula6,4
Tuomas Fjällström12,8
Irja Pietilä9,3
Pekka Pietilä18,2
Onni Kinnunen2,8
Harri Virta5,5
Pirkko Suomela5,9
Lauri Wirola16,3
Laura Wirola16,3
Terhi Vesanen7,1
Daniel Salja6,5
Ato Mattila9,6
Eemil Leppänen5
Matias Mäkelä5,2
Vesa Ruuska11,2
Terhi Rajamäki6,5
Niina Papinsaari42,2
Tuuli Jormanainen3,6
Sirra Toivonen5,2
Sampo Partanen3,81503,8