Neljä plakettia ja iloista palautetta kotikisoista
8.9.2025
.jpg)
Kangasala SK:n suurin ponnistus sitten vuoden 2019 Jukola-järjestelyiden, pitkän matkan suomenmestaruuskilpailu Ponsassa, saatiin viikonloppuna vietyä läpi vankalla kokemuksella ja isolla talkoolaisporukalla. Kiitos kaikille mukana olleille!
– Lähes 1900 kilpailijan tapahtuma hienossa kilpailukeskuksessa ja komeassa kalliomaastossa iloisessa talkoohengessä teki tapahtumasta ikimuistettavan, iloitsi pääsihteeri Ilari Grönholm ja kiitteli maanomistajia ja yhteistyökumppaneita isosta projektista.
Urheilullisella puolella SK:n saalis oli kaksi plakettia. Kotikisoihin saivat osallistua järjestävästä seurasta nuorten sarjojen suunnistajat sekä pääsarjojen rankilistan 50 parhaan joukossa olevat urheilijat.
Topi Hyytiäinen jäi H18-sarjassa minuutin päähän mitalista ja sijoittui neljänneksi. Eero Sallinen oli H20-sarjassa kahdeksas ja Eino Liuha H15-sarjassa kymmenes.
Naisten pääsarjassa Maiju Oksanen suunnisti kahdeksanneksi.
Kisasivuilta löytyvät tulokset, valokuvia, linkit GPS-seurantaan ja Liveloxiin sekä luettelo tuoreista suomenmestareista.
Kuva: H18- ja D18-sarjojen palkintojenjako. Kuvaaja: Harri Pajula